matematik, kitap, dizgi, mizanpaj, tasarım

Dizgi, Mizanpaj ve Tasarım

Matematik Kitabı Dizgi konusuyla ilgili bilgilere gelmeden önce biraz dizgi, mizanpaj ve tasarım ile ilgili bilgi vermek istiyoruz.

Genel ve kısaca dizgi tanımını yapacak olursak: Yayıncılıkta bir kitabın gazetenin veya derginin daha geniş bir ifadeyle anlatacak olursak yazılardan oluşan bir içeriğin biçime sokulmasıdır. Devamında düzenlenerek baskıya uygun hale getirilme işlemine dizgi denir. Bu işi yapanlara da en basit ifadeyle dizgici denir.

Dizgi işi tüm dünyada masaüstü yayıncılık ismi verilen yazılım porgramları ile yapılmaktadır.

Dizgi işini word programıyla da yapılmaktadır. Ancak yüzlerce sayfa yapılan işlerde gerek sayfaların yönetimi gerekse sayfa tasarımı açısından word programı size yeterli gelmeyecektir. Sonuçta da amatör bir iş ortaya çıkmış olacaktır. Profesyonel bir işin ortaya çıkması için ülkemizde tüm dünyada kullanılan adobe indesign programı kullanılmalıdır.

Matematik Kitabı Dizgi

Matematik kitaplarında ağırlıklı olarak konu anlatımlı matematik ve soru bankası matematik kitapları yapılmaktadır. Bunların yanında matematik deneme kitapları da bulunmaktadır.

Matematik kitabı dizgilerinde dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta bulunmaktadır.

Kitap hazırlığının başlangıcı Matematik öğretmenlerinin yazdığı sorular veya matematik içerikleriyle başlamaktadır. Matematik kitabı için içeriği yazma aşamalarının başlangıcında öğretmenlerin süreçle ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir. Gerek yazdığı içerikler gerek ise bu içerikleri nerede ve nasıl yazması gerektiği hem matematik öğretmeninin verimli olarak çalışması açısından, hem de yapılacak kitap dizgi işlemi açısından çok önemlidir.

Eğer bir yayın evine soru veya içerik hazırlıyorsanız zaten onlar süreçleri bildiğinden siz matematik öğretmenlerimizi yönlendireceklerdir. Bu işi daha önceden yapmamışsanız ve tecrübeniz yoksa vereceğimiz bilgiler sizin için çok önemli olacaktır.

matematik, kitap, dizgi, mizanpaj, tasarım

Dikkat!

Dizgi yapılmadan önce kendi kitabınız için hazırlık yapmaya başladınız. Dijital ortamda yayınlayacağınız soruları ve içerikleri hazırlıyorsunuz. Daha sonrasında ise dizgi, mizanpaj ve tasarım desteği alarak profesyonel bir şekilde kitabınızı hazırlatacaksınız.

Matematik Kitabı İçeriğini Oluşturmadan Önce…

Öğretmenlerimizin kitap içeriğine başlamadan önce dizgi, mizanpaj ve tasarım desteği almak için çeşitli firmalardan araştırma yapması çok önemlidir. Bizimle çalışmak isterseniz sosyal medya hesaplarımızdan [email protected] e-posta adresimizden, 0544 945 09 60 numaramızdan veya whatsapp dan bize ulaşabilirsiniz.

Matematik kitabı hazırlarken öğretmenlerimize genellikle tavsiyelerimiz şunlardır. Özellikle şekil içeren soruları hatta içerisinde bir çizik bile olan içerikler kağıda yazılmalıdır. Word gibi belgelerle ilgili şekli veya tabloyu oluşturmak için zaman kaybedilmemesi önemlidir. Özellikle matematik gibi sayısal derslerin özellikle de yeni nesil ağırlıklı sorular veya anlatımları olmaktadır. Öğretmenlerimizin word ortamında bir tablo yapması veya ilgili şekli word ortamında anlatması aşırı zaman kaybı yaşatmaktadır. Bu nedenle ilgili anlatımların kağıt ortamında hazırlanmasını tavsiye etmekteyiz.

Bize gelen şekil içerikleri en güzel haliyle bile gönderilmiş olsa bile o şekli biz kendimiz vektörel olarak çizmeden kitaba koymuyoruz. Bu nedenle kalem harici çizilmiş çizimlerin maliyeti düşürmediğini de söylemek istiyoruz. Aynı zamanda hocalarımıza aşırı zaman kaybı yaşatmaktadır.

En ufak bir çizimi dahi kağıt ortamında hazırlanmalıdır (öğretmenlerimizin zamanının verimliliği açısından) bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli mesele anlaşılır bir şekilde basit olarak anlatmalarıdır.

Matematik Kitabı Sembolleri

Bütün bunların yanında matematik kitaplarında kesirler ve karekökler gibi pek çok sembol de kullanılmaktadır. Aynı şekilde bu sembolleri de bize gelen word ortamından almamaktayız. Kendimiz özel olarak harici programlar üzerinden yazmaktayız. Bu nedenle hocalarımızın değerli vakitlerini kaybetmemeleri için bu tarz sembollerin olduğu içerikleri ve soruları da kağıda yazmalarını tavsiye etmekteyiz.

Bunlarla birlikte sadece metinden oluşan sorular veya içerikleri ise word ortamında aldığımızda dizgi, mizanpaj ve tasarım yaparken sayfa fiyatında indirim yapmaktayız. Ancak söylediğimiz gibi sadece düz metin olan kısımları buna dahil olacaktır.

matematik, kitap, dizgi, mizanpaj, tasarım

Matematik Kitabı Dizgi Fiyatları

Matematik kitaplarında dizgi, mizanpaj ve tasarım yaparken fiyatlandırma sayfa başı olarak yapılmaktadır. (Yanlış algılandığından veya bilinmediğinden 1 yaprak = 2 sayfa olduğunu unutmamak gerek) Bir kitabı içeriği yaptığımız zaman o kitaptan şablon ücreti almamaktayız. Şablon tamamen size özel ve profesyonel bir şekilde ekibimiz tarafından hazırlanmaktadır. Aldığımız ücret kitap kaç sayfa yapılmış ise onun sayfa fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır.

Dizgi, mizanpaj ve tasarım ücreti noktasında sabit net bir fiyat vermek tamamen ezberden ve gelişigüzel verilmiş bir fiyat olacaktır. Size ortalama bir fiyat vereceğiz. Gerek sayılar gerek sözel derslerde olsun sayfa başı ücretlendirmeyi netleştirmek için projenizle ilgili birkaç sayfayı bize göndermeniz yeterlidir.

Matematik kitabı dizgi fiyatları sayfa başı ₺10-12 başlayarak ₺30-35 kadar değişmektedir.

Matematik Konu Anlatımı – Soru Çözümü

Matematik, fizik, kimya hatta bir noktada coğrafya ve biyoloji vs. gibi derslerin gerek metin kısmında kullanılan farklı sembollerden dolayı gerek ise soru ve içeriklerde yansıtılan çizimlerden dolayı düz metin olarak yapılan türkçe, tarih vb. derslerin dizgi mizanpaj ve tasarım ücretleri daha yüksek olmaktadır.

Tüm branşlar için genellikle konu anlatım kitaplarının dizgi mizanpaj ve tasarım ücretleri soru bankası kitaplarına göre daha düşük fiyatlı yapılmaktadır.

Soru çözümlerinin ücretleri ise özellikle matematik dersi için soru bankalarından daha yüksek fiyatlı olmaktadır.

Matematik Kitabı Tashihi

Gerek soru yazım aşamasında gerek dizgi, mizanpaj ve tasarım aşamasında yapılan yanlışlardan dolayı kitapların tashih yapılması da gerekmektedir. Tashihleri ücretsiz yapıyoruz. Kitap içeriği tamamen hatasız bir şekilde tamamlanıncaya kadar tashih yapmaktayız. İçeriğin dizgi mizanpaj ve tasarımının yapılması sonrasında yapılacak soru veya içerik değişikliklerinin sayfa fiyatı olarak dahil edileceğini unutmayın.

matematik, kitap, dizgi, mizanpaj, tasarım

Süreçle İlgili Bilgi

Mevcut yoğunluğumuzdan dolayı talep edilen bütün işleri alamamaktayız. Çünkü özellikle basılı yayınlarda kitapların planlanan zamanda tamamlanması hazır edilmesi çok önemlidir. Bu yüzden “yaparız, ederiz” gibi cümleler kurmuyoruz. Belirli bir plan dahilinde takvim oluşturup o takvime göre işleri tamamlıyoruz. Planladığımız takvim haricinde bir gün bile işlerin tesliminde sarkma yaşatmıyoruz.

Bahsettiğimiz tüm süreçlerle ilgili ve daha detaylı bilgi için bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

İletişim

Planlama dahilinde ilerlediğimiz için lütfen 0544 945 09 60 numaralı telefondan veya sosyal medya iletişim hesaplarımızdan veya [email protected] mail adresimizden bizimle iletişime geçin.

Dizgi, Mizanpaj ve Tasarımlarımız www.dizgiplus.com adresinde

Uygun fiyata, zamanında ve istediğiniz gibi… https://www.youtube.com/watch?v=mhYvEOBlrIY&t=25s

Dizgi Nedir Kaliteli Dizgi İçin Olmazsa Olmazlar Nelerdir? Yazımızı okumak için tıklayınız.

Mizanpaj ve Tasarım Hakkında Her Şey! Yazımızı okumak için tıklayınız.

Dizgici Nedir? Kime Dizgici Denir? Ne İş Yapar? Yazımızı okumak için tıklayınız.

Ankara İstanbul Dizgi, Tasarım ve Mizanpaj. Yazımızı okumak için tıklayınız.

Dizgi Nasıl Yapılır? Dizgi Programları Nelerdir? Yazımızı okumak için tıklayınız.

Kitap Dizgi Fiyatları Yazımızı okumak için tıklayınız.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

Türkiye'nin en profesyonel hizmet noktasına hoşgeldiniz.

× Merhaba, Hemen İşe Başlayalım!