Dizgici ‘nin tanımı için bir çok tecrübenin bir araya gelip vücut bulmuş hali diyebiliriz. Dizgici yazı ve görselleri sayfa düzenine(mizanpaj) göre sayfaya yerleştirir ve tasarımını yapar. Bazı zamanlarda bir sayfa için günlerini veren, sabırla işlerini yetiştirmeye çalışan kişidir. Dizgici demek bizim için için kalite, tecrübe ve emek demektir…

Dizgici’ye; dizen, dizmen, tertip eden de diyebiliriz. Hatta daha da eskiye giderek mürettip…

Dizgici Ne İş Yapar? Geçmişte Dizgici

Dizgici önceleri matbaalarda şu anda nostalji olarak baktığımız o kurşundan güzel harfleri dizen kişilere denilirdi. Zamanında yazarlar cümle oyunlarıyla hatalı çıkan gazete ve basılı yayınlardan bahsederek “mürettip (dizgici) hatası efendim” derlermiş… Şu anda dizgiciler şanslılar ki en azından o kadar sorumluluk binmiyor çünkü tashih eden değerli hocalarımız var sağ olsunlar. Günümüzde “mürettip hatası efendim” cümlesini şu anda “tashih hatası” şeklinde görüyoruz.

Zamanının “Mürettipleri” Günümüzün “Dizgicileri”

Dizgicilerin (mizanpaj ve tasarımı da içine katarak) sıklıkla kullandıkları programlar ise önem sırasına göre yazarsak  Adobe Indesign, Adobe Illustrator,  Adobe Photoshop diyebiliriz. Tabi eğitim kitaplarında özellikle matematik ve formül yazılması gerektiren kitaplarda ise harici farklı programlar da kullanılmaktadır.

Dizgici olarak çalışan insanların genelde mezun oldukları bölümler ise grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri bölümleri diyebiliriz. Dizgicilerin çalıştıkları sektörler ise basım yayın sektörü ilk sırada gelirken devamında eğitim sektörü, reklam ve tanıtım sektörü, medya ve bilişim sektörüdür.

Günümüzde Dizgici

Dizgici en temel anlamıyla tasarımı belirli olan yazı ve görselleri sayfa düzenine(mizanpaj) göre sayfaya yerleştirir. Tabi aynı zamanda dizgi ve mizanpaj’ın yanında beraber olması gereken bir tasarımcı desteği alarak dizgi yapılacak sayfanın tasarımını hazırlaması/hazırlatması gerekmektedir. Dizgici, yayınlarını anlaşılır net ve okunaklı olarak düzenlemesi gerekmektedir.

Dizgici Sorumlulukları

Basılı yayıncılıkta baskı aşamalarına giren sayfalara son halini verme görevi de dizgicinindir.

 • Sayfa ölçülerini talebe göre uygun bir şekilde hazırlamak,
 • Yazının boyut ve font gibi özelliklerini ayarlamak,
 • Belirlenen renk yerleşimlerini sayfalara uygulamak,
 • Metinleri ve resimleri ilgili sayfa alanlarına yerleştirmek,
 • Satırlar, sütunlar, paragraflar ve kelimeler arasındaki boşlukları uygun bir şekilde ayarlamak,
 • Tasarımcıyla senkron bir şekilde çalışmak,
 • Gelen revizyon ve tashihleri sayfalara uygulamak,
 • Sayfaların yayına hazır son halini vermesi gibi birçok sorumlulukları vardır.

Dizgici Nitelikleri

 • On parmak klavye kullanabilmek her zaman artı olacaktır,
 • El ve göz koordinasyonu olmazsa olmazlardan,
 • Tabi yoğun çalışılıyor tempoya ayak uydurmak gerek,
 • Detay odaklı çalışması şart,
 • Verdiği sözlerde durmalı, iş takvimine uymalısınız ve kitapları zamanında yetiştirmelisiniz.

Unutmayın eğitim kitabı sektöründe “zamanında çıkmayan kitap mevsiminde açmamış çiçeğe benzer” 🙂

dizgiplus ile Kafanız Rahat Olsun..

Dizgiplus olarak, Dizgi, mizanpaj ve tasarım konusunda ekibimiz ile birlikte en güncel ve  yüksek performanslı iMac sistemlerimizle dizgi mizanpaj ve tasarım tecrübemizi profesyonel olarak siz değerli öğretmenlerimizin ve yayınevlerinin hizmetine sunuyoruz.

Matematik, fen bilimleri, fizik, kimya, biyoloji gibi alan derslerinin yanında ilkokul veya okul öncesi kitaplarınızla birlikte, her tür kademe ve branştan soru bankası, fasikül, yaprak test, deneme sınavı ve konu anlatımlı ders ve sınav kitapların dizgi ve mizanpajı ile kapak tasarımlarıyla birlikte. Edebiyat, roman, bilim ve dini kitaplara kadar birçok kategoride okuma kitaplarının dizgi ve mizanpajı ile kapak tasarımlarını yapmaktayız.

Bizim hassasiyetle en çok dikkat ettiğimiz konu ise “istediğiniz gibi olması ve anlaştığımız süre içerisinde işinizi teslim etmemiz…”

Bizimle Hemen İletişime Geçin

İnternet sitemizden, [email protected] mail adresimizden, youtube, twitter, instagram, facebook ve linkedin sosyal medya hesaplarımızdan, 0544 945 09 60 telefon numaramızdan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dizgi, Mizanpaj ve Tasarımlarınız www.dizgiplus.com adresinde…

Uygun fiyata, zamanında ve istediğiniz gibi… https://www.youtube.com/watch?v=mhYvEOBlrIY&t=25s

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

Türkiye'nin en profesyonel hizmet noktasına hoşgeldiniz.

× Merhaba, Hemen İşe Başlayalım!